Architektura dwudziestolecia
Publikacja relacjonuje czasy II Rzeczpospolitej, w której świat gwałtownie przyspieszył, przez pryzmat architektury i kształtujących ją idei. Choć książka poświęcona jest terenom ówczesnej Polski, omawia prezentowane zjawiska szeroko, wpisując je w kontekst europejski. Architektura staje się tu czymś w rodzaju lustra, w którym odbijają się problemy, potrzeby i ambicje ludzi XX-lecia. To książka o tym, jak i dlaczego w przeszłości zmieniało się myślenie o mieście i formach zamieszkiwania.
Autorka w przystępny sposób wyjaśnia na czym polegała modernistyczna zmiana w podejściu do kształtowania przestrzeni. Wyjaśnia też jak zjawiska zachodzące w kulturze, technologii i nauce wpływają na siebie wzajemnie, a następnie materializują w postaci architektury. Czytelnik podąża za budynkami i zjawiskami przyglądając się jednocześnie plakatom, rysunkom i fotografiom, które powstały w okresie XX-lecia.
Jak korzystać?
Książka napisana jest przystępnym językiem. Sprawdzi się jako lektura skierowana dla starszych dzieci i młodzieży (12+) oraz dorosłych.
Można czytać ją w domu, ale świetnie sprawdzi się również jako pomoc dydaktyczna dla edukatorów. Rozdziały książki to gotowe pomysły na tematy lekcji i warsztatów. Publikacja może stać się inspiracją dla nauczycieli jako ciekawe uzupełnienie lekcji historii, plastyki czy wiedzy o kulturze.