Cricoteka została założona w Krakowie z inicjatywy Tadeusza Kantora, jednego z najważniejszych artystów XX wieku, malarza, teoretyka sztuki, scenografa i reżysera. Pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Obecnie to także miejsce koncertów, spektakli – także dla dzieci, pokazów filmowych, a wreszcie zajęć dla dzieci i młodzieży.
Edukacja jest ważnym nurtem działań Cricoteki, która stawia sobie za cel rozwijanie wrażliwości przez jasne, ale też te nieoczywiste nawiązania do twórczości Tadeusza Kantora. Celem prowadzonych programów edukacyjnych jest przybliżenie inspirujących aspektów sztuki nowoczesnej, pobudzenie kreatywności, rozwijanie umiejętności i pielęgnowanie wrażliwości – wszystko to w nietuzinkowej architektonicznie przestrzeni.
Siedziba Cricoteki to połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nadbudowanej nad nią, nowoczesnej konstrukcji. Siedziba została otwarta w 2014 roku. Projekt architektoniczny nawiązuje do rysunku Tadeusza Kantora „Człowiek ze stołem”. Bryła nowego budynku ma przypominać stół i odwoływać się do kilku ważnych pomysłów Tadeusza Kantora: pomników architektury niemożliwej oraz ambalażu, czyli opakowania.
Inspirując się metodami pracy, ideami czy tematami podejmowanymi przez Tadeusza Kantora organizujemy warsztaty lub spotkania osobami związanymi z teatrem, tańcem, muzyką współczesną, warsztaty i oprowadzania dla różnych grup wiekowych, programy towarzyszące wystawom. Pozostawiamy także pole na eksperymentalne działania takie jak laboratoria czy spacery alternatywne poszukujące nowych sposobów odbioru sztuki współczesnej, skłaniające do pogłębionego, krytycznego i samodzielnego odbioru sztuki.
Cricoteka jest instytucją otwartą dla wszystkich grup odbiorców. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami staramy się dostosowywać przestrzeń budynku, ścieżki zwiedzania wystaw oraz nasze wydarzenia.
Konsultantka merytoryczna: Justyna Droń, slawik@cricoteka.pl