Niezbędnik SAS
Publikacja „Niezbędnik SAS Szkoły Architektury Społeczności" jest zwieńczeniem dotychczasowych działań edukacyjnych prowadzonych w ramach Szkoły SAS. Jak mówią autorki, jest to podręcznik i nie-podręcznik w jednym. Zbudowany w bardzo przemyślany, a jednocześnie klarowny sposób dostarcza nie tylko inspiracji, ale i wiedzy oraz narzędzi do pogłębiania konkretnych zagadnień. Składa się z ośmiu opowieści o tym jak inaczej można postrzegać projektowanie; jak myśleć o nim szerzej, bardziej odpowiedzialnie. Poruszane zagadnienia to: interdyscyplinarność, klimat, zdrowie, mobilność w mieście, w stronę międzygatunkowego zamieszkiwania, starzenie się, troska i spacerujemy.
Niezbędnik powstał, aby dodać społeczny wymiar architektury do profesjonalnej edukacji architektonicznej. Może być jednak również wsparciem dla osób działających w obszarze powszechnej edukacji architektonicznej. Zebrane w nim informacje, ale i polecane filmy, podcasty czy publikacje są świetną bazą do tego, aby nie tylko lepiej rozumieć złożone relacje zachodzące współcześnie między przestrzenią a środowiskiem, ale przede wszystkim do tego, aby opowiadać o nich i wplatać je w swoje działania edukacyjne.
Czym jest Szkoła SAS?
Szkoła jest edukacyjnym filarem działań SAS. To roczny cykl zajęć dla studentów architektury realizowany dzięki współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej oraz współfinansowaniu ze środków m.st. Warszawy. Dotychczas odbyły się dwie edycje projektu. Celem Szkoły SAS jest uwrażliwianie studentek i studentów architektury na społeczne aspekty projektowania i wspieranie ich w stawaniu się profesjonalistami odpowiedzialnymi za społeczność i środowisko.