Ćwiczenia z okolicy
Wolskie Centrum Kultury w Warszawie przygotowało narzędzie towarzyszące wystawie „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”. Projekt „Ćwiczenia z okolicy” dostarcza pomysły na aktywności związane z miejscem zamieszkania. Skierowany jest do nauczycieli i edukatorów, którzy chcieliby wykorzystać miasto i osiedle do zdalnej pracy z młodzieżą w wieku 13-19 lat. Choć wystawa w WCK opowiada o warszawskim osiedlu na Kole, ćwiczeń można używać w różnych polskich miastach.
„Ćwiczenia z okolicy” to zaproszenie do rozmowy o tym, w jaki sposób architektura wpływa na nasze życie i kształtuje rzeczywistość społeczną. Praca z materiałami nie wymaga eksperckiej wiedzy: skupia się na uważnym przyglądaniu się temu, co dzieje się w najbliższej przestrzeni. Nie są to sztywne scenariusze, ale zestawy aktywności oparte na zasadzie “pudła z klockami” – można dowolnie dopasowywać aktywności do grupy i potrzeb.
Jak korzystać?
„Ćwiczenia z okolicy” są pomyślane tak, aby realizować je indywidualnie lub w grupie, a także w formie hybrydowej: wychodząc na osiedle, a jednocześnie analizując obserwacje i efekty podczas spotkań online. Narzędzie składa się z krótkiego filmiku, będącego szybkim wprowadzeniem do hasła „osiedle społeczne” oraz zestawów aktywności w ramach pięciu motywów przewodnich: Przestrzeń, Tożsamość, Wspólnota, Atlas, Mapa.