Usłysz ADE 2. Edukacja w działaniu
Chaszcze, nieużytki, dzikie ogrody czy czwarta przyroda? Z Kasprem Jakubowskim, architektem krajobrazu, edukatorem ekologicznym i prezesem Fundacji Dzieci w Naturę, rozmawiamy o tym w jaki sposób zmienia się język, którym opowiadamy o otaczającej nas przestrzeni i środowisku. Porządkujemy pojęcia nowe i stare szczególnie pochylając się nad ruderalnością i gatunkami inwazyjnymi. Jaką pełnią rolę i jaki potencjał w nich drzemie? Czułe spojrzenie na samosiejki i zachwyt czwartą przyrodą przenosimy na grunt edukacji i projektowania. Jak projektować z uwzględnieniem czwartej przyrody? Kim dziś jest architekt_ka krajobrazu? W jaki sposób edukować o przyrodzie? Rozmawiamy o mikrowyprawach, ekostrefach, parkach ekologicznych i innych działaniach w ramach lokalnej przyrody, z lokalną społecznością. Nie zabraknie też praktycznych wskazówek: gdzie szukać czwartej przyrody?
Usłysz ADE
Usłysz ADE czyli usłysz o … architekturze dla edukacji. Mówimy o otaczającej nas przestrzeni, architekturze, środowisku. Rozmawiamy z edukatorami i projektantami. Przyglądamy się książkom i innym materiałom edukacyjnym. Opowiadamy o tym, w jaki sposób odbieramy przestrzeń i jak możemy ją świadomie kształtować.
Cykl rozmów prowadzi Dział Edukacji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. To jedno z działań związanych z tworzeniem pierwszej ogólnopolskiej platformy edukacyjnej dedykowanej tematowi architektury i przestrzeni. Tworzymy środowisko wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i wiedzy z obszaru edukacji architektonicznej, zwanej także edukacją o przestrzeni.