Drapacz Chmur i inne wynalazki
W jaki sposób architektura zmienia nasze myślenie o mieście? Co to jest winda paciorkowa? Do czego służyły ogrody zimowe? „Drapacz chmur i inne wynalazki” w przystępny sposób opowiada o przemianach w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Publikacja zabiera czytelnika w podróż ulicami Katowic z lat 20. i 30. XX wieku. Opowiada o przeszłości przez pryzmat stanowiących wówczas sensację wynalazków. To przecież czas, w którym na ulicach pojawiało się coraz więcej samochodów, a z pasażerskiego lotniska na Muchowcu można było w nieco ponad dwie godziny dostać się do Wiednia. Rewolucyjne zmiany dotknęły też architekturę i jej wnętrza. W dwudziestoleciu budynki zaczęły piąć się w górę, a Katowice bez wątpienia wiodły prym we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych.
O autorach
Za publikację „Drapacz chmur i inne wynalazki” odpowiedzialny jest kolektyw Niebotyki, który zawiązał się w trakcie pracy nad książką. Kolektyw działa na Śląsku i zajmuje się interpretacją oraz promocją dziedzictwa kulturowego. Niebotyki skupiają się przede wszystkim na architekturze, działając na polu wydawniczym oraz w obszarze edukacji kulturowej.
Książka otrzymała wyróżnienie w ramach polskiej edycji konkursu Unii Architektów Golden Cubes Awards (w kategorii publikacje) oraz została nominowana do nagrody „Śląska Rzecz” 2019.