5 | W domu i na spacerze. O książkach dla dzieci
Jak rozbudzić ciekawość na temat otaczającej nas przestrzeni? Jak opowiadać o domu i mieście? Jak dzięki opowieściom odkrywać nie tylko znane i nieznane światy, ale i pobudzać do refleksji? Gdzie szukać inspiracji do domowych i miejskich zabaw z architekturą? I wreszcie, jak z książek o budynkach i miastach korzystać w czasie wolnym? Razem z redaktorką ADE, edukatorką i pasjonatką książek dla dzieci, Kasią Witt, przyglądamy się wybranym książkom dla dzieci i narzędziownikom z zakresu edukacji o przestrzeni. Zapraszamy do wysłuchania odcinka praktycznego z którego skorzystają zarówno rodzice, jak i edukatorzy. Jeśli macie wątpliwość czy dziś książki mogą być nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale i inspiracją dla najmłodszych, to jest to odcinek dla Was!
Lista publikacji, które polecamy i o których opowiadamy w podcaście:
- Pan Tom buduje dom, Stefan i Franciszka Themerson, wydawnictwo Bajki-Grajki
- Ostatnie drzewo, Štěpán Zavřel, Wydawnictwo Tatarak
- Dołek, Emma Adbåge, Wydawnictwo Zakamarki
- Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie, Anna Komorowska, Michał Rokita, Wydawnictwo NIEŚPIESZNE
- Jak to zbudować, Roma Agrawal, Katie Hickey, Wydawnictwo słowne
- Laboratorium architektury, Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek, Paweł Mildner, Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Przewodnik dla audiokulturalnych, Marcin Dymitel, Joanna Gębal, Wydawnictwo Adamada, Wydawnictwo Części Proste
- MiastoPotwór, Joanna Guszta, Przemek Liput, wydawnictwo Kropka
- Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności, Marta Otrębska, Rafał Lis, Katarzyna Witt, Piotr Chuchla, Muzeum Emigracji w Gdyni
- Mały Architekt. Przybornik do oglądania miasta, Katarzyna Domagalska i Marta Kwiatek, NIAiU
Zobacz więcej książki dla dzieci o architekturze i przestrzeni na ADE
Usłysz ADE
Usłysz ADE czyli usłysz o … architekturze dla edukacji. Mówimy o otaczającej nas przestrzeni, architekturze, środowisku. Rozmawiamy z edukatorami i projektantami. Przyglądamy się książkom i innym materiałom edukacyjnym. Opowiadamy o tym, w jaki sposób odbieramy przestrzeń i jak możemy ją świadomie kształtować.
Cykl rozmów prowadzi Dział Edukacji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. To jedno z działań związanych z tworzeniem pierwszej ogólnopolskiej platformy edukacyjnej dedykowanej tematowi architektury i przestrzeni. Tworzymy środowisko wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i wiedzy z obszaru edukacji architektonicznej, zwanej także edukacją o przestrzeni.