W podpisanej 21 stycznia 2018 r. w Davos deklaracji Ku wysokiej jakości Baukultur dla Europy (link) napisano:
„My, Ministrowie Kultury i szefowie delegacji sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej oraz państw – obserwatorów Rady Europy, a także przedstawiciele UNESCO, ICCROM-u, Rady Europy i Komisji Europejskiej oraz Rady Architektów Europy, Europejskiej Rady Planistów Przestrzennych, ICOMOS-u oraz Europa Nostra, deklarujemy kluczową rolę kultury dla przestrzeni zbudowanej:
1. Kultura umożliwia i napędza zrównoważony rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Kształtuje naszą tożsamość i określa nasze dziedzictwo. Dlatego też należy umieścić kulturę w centrum polityki rozwoju, a jej udział w dążeniu do wspólnego dobra powinno się uwypuklić. Demokratyczny, pokojowy i zrównoważony rozwój nie może istnieć bez kultury w samym jego sercu.
2. Polityki muszą akcentować potrzebę skoncentrowanego na kulturze, trwałego podejścia do rozwoju, wszędzie i w każdej skali. Należy podkreślić wartość i niezastąpioność krajobrazów i dziedzictwa kulturowego Europy z naciskiem nie tylko na miasta i obszary miejskie, ale także na obszary wiejskie i peryferyjne oraz ich wzajemne powiązania.
3. Istnieje pilna potrzeba całościowego, skoncentrowanego na kulturze podejścia do przestrzeni zabudowanej oraz przyjęcia humanistycznej perspektywy zarówno w postrzeganiu zbiorowego kształtowania miejsc, w których żyjemy, jak i pozostawionego przez nas dziedzictwa”.
W wymienionym dokumencie stwierdzono:
„Baukultur obejmuje każdą działalność człowieka zmieniającą przestrzeń zbudowaną. Cała wspomniana przestrzeń, w tym cały zaprojektowany i zbudowany kapitał osadzony w środowisku naturalnym i z nim związany, musi być rozumiany jako jeden podmiot.
Baukultur obejmuje istniejące budynki, wliczając zabytki i inne elementy dziedzictwa kulturowego, a także projekty i konstrukcje współczesnych budynków, infrastrukturę, przestrzeń publiczną i krajobrazy.
Oprócz projektów architektonicznych, konstrukcyjnych i krajobrazowych oraz ich materialnej realizacji Baukultur wyraża się również w procesach planowania przedsięwzięć budowlanych, infrastruktury, miast, wsi i otwartych krajobrazów.
Baukultur odnosi się zarówno do szczegółowych metod budowlanych, jak i do szeroko zakrojonych przemian i rozwoju, obejmujących tradycyjne i lokalne umiejętności budowlane, jak również innowacyjne techniki”.
W Polsce istotną rolę w upowszechnianiu i koordynowaniu działań związanych z realizacją celów określonych w deklaracji z Davos odgrywa Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Cele określone w deklaracji z Davos są jednak lub powinny być realizowane przez wszystkie jednostki zaangażowane w proces kształtowania przestrzeni i wszystkich świadomych użytkowników, m.in. przez instytucje nauki – takie jak Polska Akademia Nauk, w tym Komitet Architektury i Urbanistyki PAN oraz jego sekcje, instytucje kultury i oświaty, wyższe uczelnie, organizacje i stowarzyszenia zawodowe, np. Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) czy Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).
Dla osiągnięcia celów założonych w deklaracji z Davos niezbędne jest podnoszenie świadomości i kultury przestrzeni wszystkich grup społecznych, a służyć temu powinna powszechna edukacja architektoniczna.