Dokładny zakres projektu budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dn. 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W rozporządzeniu wymienione są elementy dokumentacji składającej się na projekt budowlany oraz wymagania niezbędne do prawidłowego ich sporządzenia.
Części projektu budowlanego to:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu;
- projekt architektoniczno-budowlany;
- projekt techniczny;
- opinie i uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty, o których mówi Prawo budowlane (np. uzgodnienie projektu z konserwatorem zabytków, jeśli jest to wymagane).
Każda z części projektu budowlanego stanowi osobny tom opracowania i zawiera stronę tytułową, spis treści, część opisową i część rysunkową. Części rysunkowe w projekcie budowlanym sporządza się zgodnie z oznaczeniami graficznymi zawartymi w Polskich Normach oraz w skalach dostosowanych do specyfiki i charakteru projektowanego obiektu budowlanego. Na przykład dla obiektów o dużych rozmiarach stosuje się skalę 1:200, a dla pozostałych obiektów lub ich części – skalę nie mniejszą niż 1:100. W przypadku projektu zagospodarowania działki lub terenu stosuje się skalę rysunku nie mniejszą niż 1:500.
Każdy rysunek, który wchodzi w skład projektu budowlanego, musi zawierać odpowiednie oznakowanie, które go identyfikuje. Zazwyczaj jest to zamieszczona na planszy tabela z nazwą projektowanego obiektu, tytułem, skalą i numerem rysunku oraz danymi projektanta wraz z datą i podpisem.
W przypadku kiedy projekt budowlany dotyczy odbudowy, rozbudowy czy nadbudowy, czyli powstaje na bazie wcześniej istniejącego obiektu, zakres projektu powinien uwzględniać zarówno elementy projektowane, jak i istniejące oraz powiązania między nimi.