Z punktu widzenia projektanta kształtującego środowisko zbudowane oraz społecznych potrzeb i oczekiwań jakość środowiska życia człowieka najmocniej wiąże się z takimi pojęciami jak „zdrowie i dobrostan”. Na jakość niewątpliwie oddziałuje grupa czynników zewnętrznych, na które projektant lub użytkownik ma pośredni wpływ, takich jak stan powietrza, zmiany klimatyczne, stan wód czy gleby w skali świata, krajów i regionów. Na poziomie międzynarodowym działa m.in. organizacja OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ang. Organisation for Economic Co-operation and Development), która wyróżnia przede wszystkim wskaźniki natury globalnej.
Pewnych wytycznych dotyczących obszarów, czynników i elementów wymagających badania i sprecyzowania dostarczają dokumenty i deklaracje, które pojawiły się w wieku XX. Stanowiły one reakcję na pogarszającą się sytuację środowiska, w tym w szczególności środowiska zbudowanego. W Karcie Machu Picchu, przyjętej na XIII Kongresie UIA (Union Internationale des Architectes, tj. Międzynarodowej Unii Architektów) w Meksyku w 1978 r., podkreślono, że „architektura powinna być procesem tworzenia środowiska zaplanowanego w harmonii z elementami przyrody, a jej głównym problemem jest tworzenie społecznej przestrzeni, w której ludzie mają żyć”.
Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznacza kryteria oceny jakości środowiska, odnosząc się do środowiska życia człowieka. Posługuje się wieloma parametrami. Różnorodność ekonomiczna i kulturowa świata powoduje jednak, iż sformułowane standardy związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb (niespełnionych w krajach rozwijających się) stają się mało przydatne w podnoszeniu jakości środowiska życia człowieka po osiągnięciu pewnego poziomu podstawowego.
WHO pracuje nad uniwersalną metodą badania środowiska życia człowieka. Z uwagi na fakt, że na całym świecie gwałtownie wzrasta liczba mieszkańców miast, w szczególności tych dużych, coraz większe jest ryzyko pogarszania się jakości życia przede wszystkim w miastach. Jako punkt odniesienia WHO przyjęła określenie „zdrowe miasto” – czyli takie, w którym warunki życia umożliwiają zachowanie zdrowia i dobrą jakość funkcjonowania mieszkańców. W tym kontekście „poprawa zdrowia” rozumiana jest jako zmiana warunków życia, tj. jako polepszenie zarówno środowiska fizycznego, jak i czynników społecznych i ekonomicznych, które wpływają na samopoczucie mieszkańców. Wciąż brak jednak jeszcze pewnych cech i standardów dla oceny warunków życia. Występują duże trudności w stawianiu bezwzględnych ocen, chociaż określenie „złe warunki życia” jest używane. Można je rozwinąć, stosując obiektywne kryteria, takie jak m.in.: posiadanie mieszkania, dostępu do wody, urządzeń technicznych.
WHO zdaje sobie sprawę z zakresu problemów. Popiera zatem działania interdyscyplinarne z elementem partycypacji społecznej. Zakłada szeroką wymianę informacji i wyników badań pomiędzy miastami. Celem realizowanego projektu „Healthy City” jest m.in. poprawa zdrowia i jakości życia wszystkich obywateli.