Obecnie gminy mają najwięcej kompetencji w bezpośrednim zarządzaniu przestrzenią. Podstawowymi dokumentami planistycznymi na szczeblu gminnym są studium uwrunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, które sporządza się na podstawie ustawy o planowaniu i zagopodarowaniu przestrzennym. Dokumenty te kierunkują przeznaczanie terenów gminy na określone cele oraz ustalają zasady ich zabudowy i zagospodarowania.
Studium jest dokumentem obowiązkowym dla każdej gminy. Określa jej politykę przestrzenną. Pokazuje zarówno istniejącą sytuację zainwestowania i zagospodarowania terenu, jak i kierunki działania dla dalszego rozwoju. Na podstawie studium gmina sporządza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego. Zgodnie z nim wydawane są pozwolenia na budowę. Plan jest uchwalany przez radę gminy (lub miasta), które ponoszą koszt jego opracowania. Nie wszystkie gminy posiadają plany miejscowe. W przypadku ich braku gmina wydaje pozwolenie na budowę na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (tzw. wuzetka – WZ). W planie miejscowym ustala się przeznaczenie terenów bądź zmianę ich przeznaczenia, a także określane są sposoby ich zagospodarowania i zabudowy. W dokumencie uwzględnione są również inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym lub ponadlokalnym (które znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego danego województwa).
Na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju gminy mogą opracowywać własne strategie rozwoju, zarówno o charakterze lokalnym (dla jednej gminy), jak i na poziomie ponadlokalnym (dla sąsiadujących ze sobą, funkcjonalnie powiązanych gmin). W celu przygotowania i realizacji wspólnych strategii dla kilku jednostek gminy mogą zawierać ze sobą porozumienia, związki lub stowarzyszenia. Dokumenty strategiczne mają przede wszystkim na celu wydobycie potencjału społeczno-gospodarczego gminy. Nie są one obowiązkowe, ale mogą być np. pomocne w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje.
Gminy mogą również wchodzić w związki metropolitalne. Są to zrzeszenia sąsiadujących ze sobą gmin, które mają wspólne uwarunkowania gospodarcze, są silnie powiązane funkcjonalnie oraz znajdują się na jednorodnie zurbanizowanym obszarze. W Polsce obecnie funkcjonuje związek metropolitalny gmin w województwie śląskim [na podstawie zapisów Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim (Dz.U. 2022 poz. 439 z późn. zm.)]. Dzięki związkom metropolitalnym gminy mogą razem realizować działania w zakresie planowania przestrzennego w celu zachowania ładu przestrzennego na wspólnym obszarze lub np. chronić wspólne dziedzictwo historyczno-gospodarcze.
Na kształt planistycznych dokumentów gminnych wpływ mają również przepisy zawarte w ustawach nieodnoszących się bezpośrednio do planowania przestrzennego. W tzw. ustawie krajobrazowej z 2015 r. zawarte są przepisy umożliwiające gminom wydawanie uchwał określających zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Celem tych przepisów jest przede wszystkim wprowadzanie ładu przestrzennego i ochrona krajobrazu.
Innym aktem prawnym, który ma wpływ na dokumenty planistyczne gminy, jest ustawa o rewitalizacji. Na podstawie tej ustawy gmina opracowuje w formie uchwały gminny program rewitalizacji, który zobowiązuje ją do zmiany studium uwrunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tak, aby było ono zgodne z zapisami rewitalizacyjnymi. W treści gminnego projektu rewitalizacji znajdują się również zapisy wskazujące, w których planach miejscowych na terenie gminy należy wprowadzić zmiany.