Najbardziej pierwotny krajobraz był przestrzenią ukształtowaną przez zjawiska występujące w środowisku naturalnym. Jest to krajobraz naturalny (fizyczny), na który składają się wszystkie fizyczne elementy natury oraz procesy fizyczne i biologiczne zachodzące w określonej przestrzeni. Cechy wyróżniające ten rodzaj krajobrazu to: ukształtowanie terenu, klimat, zasoby wodne, rodzaj gleby, szata roślinna i fauna. Krajobraz naturalny może podlegać zmianom cyklicznym (jak pory roku lub przypływy) lub incydentalnym (jak katastrofy naturalne).
Krajobraz fizyczny od początków cywilizacji był przekształcany przez człowieka, który tworzył środowisko zbudowane. Pojawiały się nowe przestrzenie i zjawiska związane z ludzką działalnością: pola uprawne, pastwiska, zabudowa, osady, wsie i miasta, a w końcu obszary przemysłowe. Krajobraz ten nazywamy krajobrazem kulturowym. W zależności od stopnia przekształcenia można wyróżnić różne typy krajobrazu kulturowego, np. rolniczy, miejski czy przemysłowy, który prawie nie zawiera elementów krajobrazu naturalnego.
Definicję krajobrazu kulturowego zapisano w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z przepisami krajobraz kulturowy to „postrzegana przez ludzi przestrzeń zawierająca elementy przyrodnicze i wytwory cywilizacji, historycznie ukształtowana w wyniku działania czynników naturalnych i działalności człowieka”.