Na środowisko zbudowane składają się m.in. miejsca pracy, mieszkania, tereny rekreacji, przestrzenie publiczne i sąsiedzkie, obiekty użyteczności publicznej i kultu. Pojęcie to obejmuje również wnętrza tych obiektów. Jakość środowiska zbudowanego to zatem jakość mieszkań, biur i innych miejsc pracy, pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej (teatrach, kinach, centrach rozrywki), a także w obiektach oświaty i zdrowia.
Na środowisko zbudowane składają się też obiekty i urządzenia techniczne obsługujące budynki i przestrzeń miejską, związane z niezbędną infrastrukturą. Najwidoczniejsze są rozwiązania towarzyszące środkom i formom przemieszczania się ludzi i towarów, czyli funkcji komunikacyjnej i transportowej (drogi, parkingi, garaże, węzły komunikacyjne, budowle inżynierskie, takie jak mosty, wiadukty, tunele). Część infrastruktury technicznej lokowana jest pod ziemią, a na powierzchni towarzyszą jej urządzenia i budynki obsługujące: szyby wentylacyjne, rozdzielnie itp. Komunikacja obejmuje też środki elektroniczne, czyli wszelkiego typu wieże i urządzenia przekaźnikowe, których lokalizacja bywa przedmiotem dyskusji i protestów.
Środowisko zbudowane, czyli przekształcone przez człowieka, to również przestrzenie związane z zielenią urządzoną: parki, tereny nadwodne, a także np. tereny narciarskie, w których bardzo często widać głęboką ingerencję człowieka w środowisko przyrodnicze.