W studium zawarte są informacje dotyczące uwarunkowań rozwoju oraz kierunków zagospodarowania. Uwarunkowania rozwoju są integralną częścią dokumentu, wynikają z zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Rozdział 2. Planowanie przestrzenne w gminie, art. 10). Uwarunkowania to wszelkiego rodzaju już istniejące elementy i funkcje w zagospodarowaniu przestrzennym gminy, które mają wpływ na funkcjonowanie całego obszaru. Zgodnie z ustawą do tych uwarunkowań można zaliczyć: dotychczasowe przeznaczenie i użytkowanie terenów, stan ładu przestrzennego, stan środowiska przyrodniczego i zasobów wodnych oraz wymogi dla jego ochrony, stan dziedzictwa kulturowego oraz dóbr współczesnych, sytuacji społecznej w zakresie np. ochrony zdrowia czy bezpieczeństwa. Do uwarunkowań zaliczają się również analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne, prognozy demograficzne oraz bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę.
Kierunki zagospodarowania zapisane w studium to wytyczne, według których sporządzany jest w kolejnym etapie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kierunki zagospodarowania określa się po dokonaniu bilansu terenów przeznaczonych pod zabudowę, który to bilans jest częścią uwarunkowań rozwoju danej gminy. Kierunki zagospodarowania w studium dotyczą zarówno obszarów przewidzianych na rozwój, jak również aspektów związanych z ochroną środowiska i jego zasobów, krajobrazu, w tym krajobrazu kulturowego, dziedzictwa kulturowego, zabytków oraz współczesnych dóbr kultury, komunikacji i infrastruktury technicznej itd. Szczegółowe zapisy dotyczące wyznaczania kierunków zagospodarowania w studium zawarte są w Ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Dz. U. 2021 poz. 741 z późn. zm. Rozdział 2. Planowanie przestrzenne w gminie, art. 10).
Uwarunkowania i kierunki zapisane w każdym studium muszą być zgodne z nadrzędnymi dokumentami planistycznymi, np. planem zagospodarowania przestrzennego danego województwa, strategią rozwoju województwa oraz strategią rozwoju gminy (o ile taka istnieje).