W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) w art. 5 rozdziału I został zamieszczony zapis: „Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”. W 2000 r. Sejm RP uchwalił, a rząd przyjął do realizacji dokument Polska 2025: długookresowa strategia trwałego i zrównoważonego rozwoju. Polski parlament 27 kwietnia 2001 r. uchwalił ustawę Prawo ochrony środowiska, określającą zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów z uwzględnieniem wymagań rozwoju zrównoważonego. Oficjalna, polskojęzyczna definicja rozwoju zrównoważonego brzmi: „Zrównoważony rozwój – rozumie się przez to taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń”.
W Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodatowaniu przestrzennym (Dz.U. 2021 poz. 741 z późn. zm.) przyjęto rozwój zrównoważony (obok ładu przestrzennego) za podstawę działań wymienionych w art. 1 ustawy – tj. zasad kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej oraz zakresu i sposobów postępowania w sprawach przeznaczenia terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy.
Zrównoważony rozwój dotyczy wszystkich aspektów życia, w tym kształtowania przestrzeni (planowania, projektowania i użytkowania) w każdej skali. Wymaga on zatem sformułowania i stosowania zasad zrównoważonego projektowania. Powinien odpowiadać na istniejące i powstające zagrożenia i wyzwania – tak w skali globalnej (globalne wyzwania), jak i lokalnej.